Vinařství Vinofol
O Vinofolu
Pálava je nejsevernějším výběžkem Alp, západní výspou Karpat, vzácným darem přírody moravským vinařům. Vápenec, jímž jsou Pavlovské vrchy tvořeny, vznikl v druhohorním moři a alpinským vrásněním byl vyzvednut až do výše 550 metrů nad mořem. Pálava leží v nejteplejší a nejsušší oblasti České republiky. Pro svůj jedinečný krajinný ráz a unikátní přírodní podmínky je pod ochranou UNESCO.
Zdejší výjimečné mikroklima má téměř středomořský ráz, trvalé proudění větrů a zejména kamenitá půda skalních stepí bohatá na vápník a magnesium propůjčují vínům vysokou mineralitu a přesvědčivý charakter. Pálava je nádherná poloha Grand Cru a její vína jsou vysoko v žebříčku znalců. Budeme rádi, když v nich najdete otisk výjimečného terroiru i poctivost a úsilí vinařů.
HISTORIE
Od Novosedel a Přerova přes Dolní Dunajovice a Březí na Mikulov, Pavlov a dále k Věstonicům se rozkládá centrum prastaré kulturní krajiny jižní Moravy. Tady tábořili lovci mamutů, tady některý z nich před třiceti tisíci lety vytvaroval sošku, kterou roku 1925 objevil profesor Karel Absolon; jako Věstonická venuše proslavila Pálavu po celém světě. Nad Horní nádrží vodního díla Nové Mlýny byly odkryty archeologické stopy římského vojenského tábora z druhého století našeho letopočtu, a spolu s nimi první nálezy, dokládající cílevědomé vinařství. Révu zde pěstovala X. římská legie, moderní historii vinařství tu založili Lucemburkové a rozvinuli Habáni. Ve středověku patřil Mikulov k nejvýznamnějším moravským městům a dodnes je oblast střediskem moravského vinařství. O úrodné vinice na Pálavě a v jejím okolí se dělili Liechtensteinové, Dietrichsteinové a Trautmannsdorfové. Zdejší vína zdobila tabule vídeňského císařského dvora. S rozpadem rakousko-uherského mocnářství a druhou světovou válkou se tu mnohé změnilo – vinice ale zůstaly. A s novou dobou se tu před dvaceti lety na slavných tradicích začaly rozvíjet desítky moderních vinařství. Na předním místě mezi nimi Vinařství Novosedly VINOFOL. Více info o vinařství naleznete zde